Ilustrační foto

Dunajská cyklostezka (německy Donauradweg) je legendární dálková trasa vedoucí podél toku druhé nejdelší evropské řeky – Dunaje. Celková délka stezky dosahuje zhruba 1200 kilometrů a provede vás čtyřmi zeměmi (Německo, Rakousko, Slovensko a Maďarsko). Trasa oficiálně začíná u pramene Dunaje v německém Donaueschingenu a končí až u ústí Dunaje v Rumunsku, avšak nejčastěji se za začátek označuje bavorský Pasov a konečnou destinací bývá maďarská Budapešť. V tomto článku se zaměříme na nejpopulárnější úsek z Německa přes Rakousko na Slovensko, který měří okolo 1000 km a cyklistům nabízí unikátní kombinaci nenáročné jízdy, přírodních krás a historických památek.

Profil trasy, převýšení a povrch stezky

Dunajská cyklostezka si získala oblibu díky velmi snadnému profilu terénu. Vede převážně rovinatou krajinou podél řeky, bez výrazného převýšení. To z ní činí ideální volbu i pro méně zdatné cyklisty, rodiny s dětmi nebo seniory. Celá trasa využívá z velké části oddělené cyklostezky nebo klidné vedlejší silničky, často zcela mimo automobilový provoz. Povrch je většinou kvalitní asfalt, místy zpevněný jemný štěrk – není potřeba mít horské kolo, postačí trekingové či silniční pláště. Díky minimálnímu převýšení a dobrému povrchu se zde výborně jede také na elektrokole.

Plánování cesty a doporučené etapy

Délku trasy a tempo lze přizpůsobit schopnostem každého. Celý úsek z Donaueschingenu až do Bratislavy (cca 1000 km) lze ujet za zhruba 10–14 dní pohodové jízdy, avšak mnoho cyklistů volí jen dílčí části. Například populární úsek z Pasova do Vídně (cca 320 km) se běžně jezdí za 5–7 dní pohodovým tempem. Denní vzdálenosti kolem 50–70 km umožňují dost času na prohlídky měst a odpočinek.

Nejčastěji se na Dunajskou stezku vyráží z Pasova – malebného bavorského města na hranicích s Rakouskem, známého jako „město tří řek“. Oficiální úplný začátek cyklostezky leží už v německém Donaueschingenu v Černém lese, avšak nejatraktivnější a nejlépe vybavený je úsek od Pasova po proudu.

Směr jízdy bývá nejčastěji po proudu řeky (tedy z Německa směrem na východ). Tento směr bývá pohodlnější a častěji podporovaný příznivým větrem. Stezka je výborně značená v obou směrech, většinou pod označením EuroVelo 6 (EV6).

Hlavní trasa a zajímavosti: z Německa do Slovenska

Německá část (Donaueschingen – Ulm – Regensburg – Pasov)

Německý úsek začíná u pramene Dunaje v Donaueschingenu a vede přes města jako Tuttlingen, Sigmaringen, Ulm, Ingolstadt a Regensburg. Zajímavostí je Dunajská soutěska (Donaudurchbruch) u kláštera Weltenburg, kde řeka proráží skalnatým údolím. V Pasově se Dunaj stéká s řekami Inn a Ilz a město je častým výchozím bodem pro pokračování stezky.

Rakouská část (Pasov – Linz – Wachau – Vídeň)

Za Pasovem vstupujete do rakouské části, kde Dunaj vytváří malebné meandry, například slavnou Schlögenskou smyčku. V Linci můžete obdivovat moderní i historickou architekturu. Velkým lákadlem je vinařský kraj Wachau s klášterem Melk a městečkem Dürnstein. Tato část je často považována za nejkrásnější úsek celé Dunajské cyklostezky.

Slovenská část (Vídeň – Bratislava – Štúrovo)

Za Vídní pokračuje trasa klidnou přírodou Národního parku Donau-Auen až k Bratislavě. Do slovenské metropole se lze dostat buď severní trasou přes Devín, nebo jižní přes Petržalku. Za Bratislavou trasa vede po ochrané hrázi podél Dunaje a Malého Dunaje až do Štúrova. Odtud lze pokračovat dál do Maďarska nebo cestu ukončit a využít vlakového spojení zpět.

Zázemí na trase: ubytování, stravování a nabíjení elektrokol

Podél celé trasy je hustá síť ubytovacích zařízení, která často cíleně podporují cykloturistiku (označení Bett+Bike). Stravování je snadné díky množství restaurací a kaváren v každém městě či vesnici. Elektrokola lze dobíjet v řadě penzionů, hotelů a některých restauracích – doporučuje se mít vlastní nabíječku a adaptér.

GPX trasa a navigace

Pro plánování je vhodné využít GPX soubory dostupné například na stránkách EuroVelo 6 nebo Donau Niederösterreich. Trasa je výborně značená, ale pro jistotu doporučujeme mít tištěnou mapu nebo offline mapu v mobilu. Trasu lze pohodlně sledovat také v aplikacích jako Mapy.cz, Komoot nebo Ride with GPS.

Zkušenosti cyklistů: co očekávat

Cyklisté, kteří Dunajskou stezku absolvovali, oceňují nenáročný profil, skvělou infrastrukturu a množství přírodních i kulturních zážitků. Trasa je vhodná jak pro začátečníky, tak zkušené cyklisty. Jedinými většími výzvami mohou být počasí (slunce, protivítr) a orientace v městských aglomeracích, jako je Vídeň či Bratislava.

Autor: Daniel Česák dne