Ilustrační foto

Elektrokola jsou stále populárnější a s jejich rostoucí oblíbeností se zvyšuje i počet dostupných modelů a typů. Jedním z klíčových prvků, který ovlivňuje výkon a funkčnost elektrokola, je jeho elektromotor. V tomto článku se zaměříme na nejčastěji používané typy elektromotorů v elektrokolech, rozebereme jejich výhody a nevýhody a představíme některé z nejpopulárnějších značek.

Středový motor

Středový motor je jedním z nejčastěji používaných typů motorů v elektrokolech. Je umístěn přímo v středu kola a pohání řetěz. Tento typ motoru poskytuje vyváženou distribuci hmotnosti, což činí jízdu stabilnější. Mezi hlavní výhody středového motoru patří jeho efektivita a silný výkon, zejména při kopcovitém terénu. Na druhou stranu, mohou být středové motory náročnější na údržbu a jejich oprava může být složitější. Mezi nejznámější značky patří Bosch, Shimano nebo Bafang.

Přední nábojový motor

Přední nábojový motor je umístěn v předním kole a pohání kolo přímo. Tento typ motoru je obecně méně nákladný a snadněji se instaluje než středový motor. Přední nábojové motory jsou ideální pro rovné terény a méně náročné jízdy. Hlavní nevýhodou je menší efektivita při kopcovitém terénu a nerovnoměrné rozložení hmotnosti, což může ovlivnit stabilitu jízdy. Mezi známé značky patří například Bafang nebo Go SwissDrive.

Zadní nábojový motor

Zadní nábojový motor se nachází v zadním kole a podobně jako přední nábojový motor pohání kolo přímo. Zadní nábojové motory poskytují silný tah a jsou ideální pro rychlou jízdu na rovném terénu. Nicméně, podobně jako přední nábojové motory, mohou mít problémy s efektivitou na kopcovitém terénu a jejich umístění může ovlivnit stabilitu kola. Známé značky zadních nábojových motorů zahrnují Bafang, Go SwissDrive nebo Crystalyte.

Výběr elektromotoru

Při výběru elektromotoru pro elektrokolo je důležité vzít v úvahu vaše specifické potřeby a očekávání. Pokud hledáte silný a efektivní motor schopný zvládnout kopcovitý terén, středový motor by mohl být tou pravou volbou. Pokud naopak plánujete jezdit převážně po rovném terénu a chcete ušetřit, mohl by být vhodnější volbou přední nebo zadní nábojový motor.

Pozor na regulace

Pamatujte také na to, že v rámci EU existují určité regulace týkající se elektromotorů pro elektrokola. Podle těchto regulací musí být maximální rychlost elektrokola omezena na 25 km/h a maximální výkon motoru na 250W.

Závěr

Správný výběr elektromotoru pro vaše elektrokolo může zásadně ovlivnit vaši jízdní zkušenost. Doufáme, že tento průvodce vám pomohl lépe porozumět různým typům motorů a jejich vlastnostem, aby jste si mohl vybrat ten správný pro vaše potřeby.

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: