Baterie vývoj

Společnost Northvolt představila novou generaci sodíkových baterií, která má potenciál zásadně změnit trh s energetickými úložišti i svět elektromobility. Vývoj této technologie proběhl ve spolupráci s výzkumným partnerem Altris na švédském výzkumném kampusu Northvolt Labs.

Vlastnosti sodíkových baterií

Sodíkové baterie se pyšní energetickou hustotou přes 160 watt-hodin na kilogram, což je vynikající hodnota pro tuto typologii článků. Jsou bezpečnější, cenově dostupnější a ekologičtější než současné chemie baterií založené na niklu, manganu a kobaltu (NMC) nebo železo-fosfátu (LFP). Navíc jsou vyrobeny z hojně dostupných minerálů jako je železo a sodík, bez použití lithia, niklu, kobaltu či grafitu.

Využití v elektrokolech a elektroautech

Pro trh elektrokol mohou sodíkové baterie přinést nižší náklady a delší dobu provozu, což z nich činí atraktivní volbu pro spotřebitele hledající udržitelné dopravní prostředky. V oblasti elektromobility mohou tyto inovativní články otevřít cestu k levnějším a ekologičtějším elektrickým vozidlům, zejména v rozvíjejících se trzích s horkým klimatem díky jejich vyšší bezpečnosti při vysokých teplotách.

Budoucnost sodíkových baterií

První generace sodíkových článků od Northvoltu je určena primárně pro úložiště energie. Přestože jsou následující generace navrženy tak, aby poskytovaly vyšší energetickou hustotu a umožňovaly tak efektivnější řešení pro elektrickou mobilitu. Tato technologie se stane ideálním doplněním portfolia produktů společnosti, které již zahrnuje prémiové lithium-iontové články pro automobilový průmysl a technologii lithium-kovových baterií pro letectví a vysokovýkonná vozidla.

zdroj: northvolt.com

 

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: