Ilustrační foto

Novinkou v oblasti elektromobility, která by mohla ovlivnit i trh s elektrokoly, je Zlatá Baterie od společnosti Zeekr. Tato firma, jež je součástí automobilového koncernu Geely, nedávno představila svou inovativní 800V lithium-železo-fosfátovou (LFP) baterii. Jedná se o první baterii svého druhu, která nabízí extrémně rychlé nabíjení.

Rychlé nabíjení a vliv na elektrokola

Zlatá Baterie může nabídnout nabíjecí výkon až 500kW, umožňující nabít baterii z 10 na 80 procent během pouhých 15 minut. Tato technologie by mohla být přínosem pro elektrokola, snižující dobu nabíjení a zvyšující dojezd, což by mohlo přilákat nové zákazníky. V případě, že by podobné baterie se začali výrabět i pro elektrokola.

Inovace a bezpečnostní standardy

Díky tzv. sandwichové struktuře a efektivnímu využití prostoru dosahuje baterie objemové využití až 83,7 %, předčí i produkty čínského gigantu CATL. Bezpečnostní aspekty, jako odolnost proti ohni a extrémním tlakům, jsou klíčové i pro elektrokola, zvláště v náročných podmínkách.

Ekonomický dopad a výroba

Snižování výrobních nákladů, na kterých společnost pracuje, by mohlo mít pozitivní dopad i na cenu elektrokol. S úsporou až 14,8 % v porovnání s konkurenčními bateriemi, mohou být elektrokola s touto technologií dostupnější široké veřejnosti.

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: