Ilustrační foto

Švýcarská značka Stromer se stává průkopníkem v oblasti e-kol

Švýcarská společnost Stromer, známá svými vysokorychlostními elektrickými koly s dlouhou dojezdovou vzdáleností, představila prvotřídní technologii ve formě "pevného keramického akumulátoru Stromer". Pevné akumulátory jsou poměrně novým konceptem, avšak jejich implementace do světa jízdních kol je velmi vzrušujícím vývojem. Jak uvádí spoluzakladatel Stromeru: "Pevný keramický akumulátor je náš svatý grál."

Co je to pevný akumulátor?

Pevné akumulátory jsou v mnoha ohledech další hranicí technologie akumulátorů. Tyto baterie mohou skladovat téměř dvojnásobek energie jak podle objemu, tak hmotnosti, ve srovnání s lithiovými bateriemi. Především proto, že nejsou závislé na lithiových kapalinách používaných v současných bateriích. Tato kapalina nebo gely v současných lithiových bateriích jsou jedním z hlavních přispěvatelů k degradaci baterie, takže jejich odstranění by mělo vést k delší životnosti. Navíc jsou tyto pevné akumulátory méně náchylné k požáru a jelikož používají méně grafitu a kobaltu, tak by mělo být jejich zdroje vzácných kovů udržitelnější.

Kde se pevné akumulátory používají?

Pevné akumulátory se v současnosti používají tam, kde je prostor a nízká hmotnost na prvním místě, například v kardiostimulátorech a chytrých hodinkách. Mnoho automobilových výrobců investovalo do této technologie s nadějí na zvýšení dojezdu a rychlejší nabíjení svých elektrických aut. NASA tvrdí, že vytvořila dostatečně pokročilou pevnou baterii schopnou pohánět letadla. Většina současných e-kol pravděpodobně používá lithiové články, ale Stromer je první značkou kol, která představila svůj vlastní pevný akumulátor (vyrobený ve spolupráci s tchajwanským výrobcem TD Hitech Energy), a doufá tak využít všechny zde uvedené výhody.

Výhody pevných akumulátorů pro e-kola

Kromě již zmíněných přínosů nabízí pevné akumulátory i další jasné benefity. Nejvýraznější přínos je zlepšení rychlosti nabíjení. Stromer tvrdí, že doba nabíjení bude "asi 10krát rychlejší než u současné lithiové baterie", což by mohlo snížit dobu nabíjení na pouhých 20 minut i u největších baterií s dojezdem 160 mil. Další výhodou je extra stabilita přes rozsah teplot. Stromer zdůrazňuje, že tyto nové baterie jsou schopny nabíjet se až do -20 stupňů Celsia a v budoucnu doufají dosáhnout až -30 stupňů Celsia.

Kdy uvidíme tyto 'svaté grály' mezi bateriemi na e-kolech?

Bohužel, podle Stromeru jsou pevné akumulátory ještě několik let vzdáleny od plného rozšíření. Technologie je připravena, ale ještě je potřeba snížit náklady na úroveň, která odpovídá premium cenovému nastavení Stromeru. Pevné akumulátory stojí asi osmkrát více na výrobu než současná lithiová baterie. I přesto, že kola Stromer se prodávají za prémiové ceny, nečekejte pevné akumulátory dokud cena baterií ještě více neklesne. Tyto baterie jsou téměř jistotou budoucnosti e-kol a Stromer si myslí, že bychom je mohli začít vidět již za dva až tři roky.

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: