Vybíráme elektrokolo

Typ elektrokola a jeho využití

Při výběru elektrokola je základním kritériem určení účelu, pro který kolo plánujete používat. Existují různé typy elektrokol, jako jsou městská, horská (e-MTB), treková či skládací elektrokola. Městské elektrokola jsou vhodné pro denní dojíždění do práce nebo na nákupy, zatímco horská elektrokola jsou navržena pro náročnější terén a delší výlety. Treková elektrokola jsou kompromisem mezi oběma a skládací elektrokola nabízí možnost snadného přepravování např. v autě nebo na veřejných dopravních prostředcích.

Výkon motoru a typ pohonu

Důležitým faktorem je také výkon motoru, který je v České republice legislativně omezen na 250W s asistencí do 25 km/h. Motor může být umístěn v předním nebo zadním kole, přičemž každé umístění má své specifické vlastnosti. Hlavním rozdílem je pak pocit z jízdy a distribuce váhy na kole. Motor v středu pod sedlem poskytuje lepší vyvážení a přirozenější pocit z jízdy, ale může být dražší.

Kapacita a typ baterie

Kapacita baterie určuje dojezd elektrokola a je klíčovým prvkem pro dlouhé cyklovyjížďky. Vyšší kapacita znamená delší dojezd, ale také vyšší hmotnost a cenu. Lithium-iontové baterie jsou nejběžnějším typem díky svému poměru kapacity, hmotnosti a životnosti. Je důležité zvážit, zda potřebujete kolo na krátké denní dojíždění, nebo plánujete delší výlety.

Rám a velikost kola

Výběr správného rámů a velikosti kola je esenciální pro pohodlnou jízdu. Velikost by měla odpovídat vaší výšce a postavě, aby byla jízda co nejpohodlnější a abyste správně dosahovali na pedály i řídítka. Rám by měl být dostatečně pevný, aby unesl váhu jezdce i baterie, a zároveň by neměl být přehnaně těžký.

Zkušební jízda a garance

Před nákupem je velmi doporučené uskutečnit zkušební jízdu. Během ní si můžete ověřit pohodlí, ovladatelnost kola a funkčnost asistenčního systému. Nezapomeňte se také informovat o garanci a servisu. Elektrokola jsou technologicky náročná a mohou vyžadovat pravidelnou údržbu, proto je dobré vybrat si prodejce s kvalitním zázemím pro servis.

```

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: