Ilustrační foto

Snažení o maximum

V roce 1993 se model PAS zaměřil na to, co bylo technicky možné. Yamaha nyní představuje novou vlajkovou loď ve své řadě středových motorů - PW-XM. Jejím cílem je překonat hranice dosavadních technických možností a navázat na tradici pionýrského modelu PAS. Na rozdíl od svého předchůdce se však PW-XM nejvíce uplatňuje mimo zpevněné cesty a stezky. Nejčastěji ho najdete na vysoce ceněných e-horských kolech, kde výrobci kol používají ty nejjemnější komponenty, aby udrželi celkovou hmotnost kola co nejnižší. PW-XM se cítí nejlépe tam, kde je každý gram důležitý a zároveň je vyžadován plný výkon motoru.

Lehkost a síla v jednom

Motor PW-XM váží pouhých 2,6 kilogramu a přitom disponuje točivým momentem 85 newtonmetrů. Díky tomuto poměru hmotnosti a točivého momentu se řadí na první místo v nabídce Yamaha. Dokonce překonává i model Bosch Performance Line CX Race. Ve skutečnosti má PW-XM mnoho společného s modelem Bosch. Tajemství nižší hmotnosti spočívá především v pouzdru motoru, kde byl nahrazen hliník, který byl použit jak u modelu PW-X3, tak u modelu Bosch Performance Line CX, hořčíkem. Právě změna materiálu je hlavním důvodem snížení hmotnosti.

Design s přidanou hodnotou

Na první pohled tato změna není viditelná. Ale detail nováčka PW-XM je nemožné přehlédnout. Speciálně vyvinuté pouzdro má dodatečné chladicí žebra, které umožňují efektivněji odvádět nahromaděné teplo z motoru ven. Takový design doposud chyběl u jednotek Yamaha. Podle výrobce se ale v budoucnu objeví i u modelů s vyššími počty sérií.

Vylepšení, která dávají smysl

Dalším významným vylepšením jsou mírně upravená ložiska a zdokonalené těsnění, které nejen účinněji zabraňuje pronikání nečistot a vlhkosti dovnitř, ale také přispívá ke snížení hmotnosti. Základní rysy modelu PW-XM jsou velmi podobné modelu PW-X3, což naznačuje, že některé prvky nevyžadovaly změnu. To platí například pro držák motoru, který je zcela shodný jako u modelů PW-X3 a PW-S2. To umožňuje výrobcům kol použít stávající rámy pokud chtějí zavést model PW-XM.

Kompatibilita a specifikace

PW-XM je kompatibilní se všemi aktuálními displeji, ovládacími jednotkami a bateriemi. Mezi jeho hlavní rysy patří také Automatický asistenční režim či technologie Zero Cadence. Co se týče specifikací, maximální točivý moment je 85 Nm, hmotnost 2,6 kg, jmenovitý výkon 250 W a maximální rychlost asistence 25 km/h.

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: