Ilustrační foto

V posledních letech sužují některá hustě osídlená města požáry, které vznikají při nabíjení vadných baterií pro elektrickou mobilitu. Tato situace je stále naléhavější, zejména ve městech jako je New York, kde během roku 2023 došlo k více než 100 požárům a 13 úmrtím. Co je však nejhorší, požáry způsobené lithium-iontovými bateriemi mohou být nesmírně obtížné uhasit a často vedou k nekontrolovanému šíření ohně.

Zákonodárství a regulace pro elektrokola

Ve snaze řešit tento problém přijal New York zákon, který vyžaduje, aby všechna prodávaná elektrokola prošla certifikací UL. I když je to krok správným směrem, tento zákon neřeší stovky tisíc již prodaných e-kol na ulicích, mnohé z nich levné varianty bez jakékoliv bezpečnostní certifikace. Kromě regulace baterií pro e-kola oznámili úředníci města New York, že federální vláda poskytne 25 milionů dolarů na financování výstavby nabíjecích stanic pro e-kola po celém městě.

Bezpečná nabíjení v městě: nový přístup

V nedávné tiskové konferenci, jak uvádí zpráva ABC News, starosta Eric Adams uvedl, že nabíjecí stanice poskytnou bezpečné místo pro dodavatele závislé na svých elektrických kolech, kde budou moci dobíjet své baterie na cestách. "To znamená, že obyvatelé již nebudou muset nabíjet e-kola v bytech - což považujeme za extrémně nebezpečné, zejména když je nabíjíte přes noc," prohlásil na tiskové konferenci v neděli 25. června 2023.

Plány na rozvoj infrastruktury pro elektrokola

Podle senatora Chucka Schumera umožní tyto fondy městu instalovat až 173 nabíjecích a skladovacích stanic na 53 venkovních místech. Kromě toho město hledá další financování, aby mohlo instalovat ještě více nabíjecích stanic pro doručovací pracovníky, kteří jsou na e-kolech závislí. Celkově město doufá, že nainstaluje 327 nabíjecích stanic.

Zvýšený dohled nad bezpečností baterií

S ohlášením těchto plánů bylo rozhodnuto, že hasiči musí intenzivněji reagovat na stížnosti týkající se baterií e-kol. Zatímco v minulosti měli hasiči tři dny na to, aby na stížnosti odpověděli, nyní musí tak učinit během pouhých 12 hodin. Pouze v roce 2023 vydalo město téměř 500 citací souvisejících s bateriemi e-kol, přičemž pokuty a tresty se pohybují mezi 1 000 a 5 000 dolary - což je pro doručovací pracovníky, kteří jsou závislí na nízkých mzdách a spropitném, velká částka.

 

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: