Ilustrační foto

Chcete-li prodloužit životnost baterie vašeho elektrokola, je důležité dodržovat několik základních pravidel. Zahrnují čtení dokumentace, správné skladování a nabíjení, používání vhodného nabíječe, opatrné čištění, bezpečný transport, recyklaci a především - nikdy neprovádějte opravy sami. Následující článek vám přináší podrobný průvodce péčí o baterii elektrokola.

1. Pravidlo: Přečtěte si dokumentaci

V uživatelské příručce elektrokola najdete důležité informace týkající se baterie a jejího správného zacházení. Vězte, že životnost baterie je ovlivněna především způsobem a délkou jejího používání. Každá lithium-iontová baterie stárne přirozeně, a to i v případě, že není využívána.

2. Pravidlo: Skladujte baterii při pokojové teplotě

Pro uskladnění baterie je ideální pokojová teplota mezi 10 a 20 stupni Celsia. Vyhněte se extrémně vysokým (nad 25 stupňů) nebo nízkým (pod -10 stupňů) teplotám, které mohou výrazně zkrátit životnost baterie. Pokud jezdíte na elektrokole pravidelně v chladu, doporučujeme použití termo ochranných obalů na baterii. Nikdy neskladujte prázdnou nebo téměř prázdnou baterii v chladném prostředí - mohlo by dojít k hlubokému vybití a následnému poškození baterie.

3. Pravidlo: Vyhněte se dlouhodobému plnému nebo prázdnému stavu baterie

Pokud neplánujete delší dobu využívat své elektrokolo, snažte se udržet kapacitu baterie mezi 30% a 70%. Baterie, která je zcela plná nebo úplně vybitá, se opotřebovává nejrychleji. Dbejte na to, abyste jednou za měsíc zkontrolovali stav nabití baterie. Pokud je kapacita pod 30%, doporučujeme ji krátce dobít.

4. Pravidlo: Použijte správný nabíječ

Vždy používejte nabíječku, která byla dodána s vaší baterií. Tak máte jistotu, že vaše e-bike baterie je správně nabita.

5. Pravidlo: Čistěte opatrně

Před čištěním elektrokola vždy vyjměte baterii. Chraňte elektrické komponenty před vlhkostí a nedopusťte přímý kontakt s proudem vody. Občasné čištění kontaktních ploch pomocí vlhkého hadříku není na škodu. Můžete je také lehce namazat.

Závěr

Péče o baterii elektrokola vyžaduje dodržování několika zásad. Správným zacházením s baterií prodloužíte její životnost a zlepšíte celkový výkon vašeho elektrokola. Dodržujte proto naše rady a uvidíte, že se to vyplatí.

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: