Ilustrační foto

Při procházení nabídky elektrokol se můžete divit, proč některé stojí tolik, co kvalitní ojeté auto. Jak je možné, že jsou některá elektrokola tak drahá, zatímco jiná jsou cenově přijatelnější? V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které ovlivňují cenu elektrokol.

Elektrický pohon: srdce a mozek elektrokola

Elektrokolo se od tradičního kola liší především svým elektrickým pohonným systémem. Tento systém se skládá z několika důležitých komponent:

  • Baterie: Existují různé kvality baterií. Například elektrokolo Riese & Müller Superdelite má dvě velké baterie s celkovým výkonem 1025Wh. Tato baterie využívá prémiové články a lepší systém řízení baterie, což zajišťuje delší životnost.
  • Senzory krouticího momentu a kadence: Senzor krouticího momentu měří sílu vašeho šlapání a díky tomu dává motor přesně tolik energie, kolik je potřeba. Levnější elektrokola často používají méně přesné kadencové senzory, které měří pouze rychlost šlapání.
  • Motory: Existují dva hlavní typy motorů - nábojový motor a středový motor. Středové motory jsou složitější, ale nabízejí lepší jízdní zážitek, zatímco nábojové motory jsou jednodušší a mohou vydržet déle.
  • Ovladače: Za všemi těmito komponentami stojí "mozek" elektrokola, ovladač. Toto zařízení rozhoduje o dodávce energie na základě informací od senzorů.

Kolo samotné: základní stavební kámen

Nejdůležitější částí elektrokola je samotné kolo. Rám, vidlice, kola a pohonný systém jsou proměnnými, které ovlivňují náklady na výrobu a konečnou maloobchodní cenu. Například, u nějakého e-biku uvidíte nižší cenu a to díky méně kvalitní vidlici. Tuhá vidlice je levnější a dovolí výrobci nastavit nižší cenu. Ovšem kvalitnější vidlice vám zpříjemní jízdu, ale ta bude o pár set až tisíc dražší než levné vidlice.

Ostatně toto platí i pro neelektrická kola. 

Technologie: větší, lehčí, levnější

Technologický vývoj neustále posunuje hranice možného. Před několika lety by bylo nemyslitelné osadit elektrokolo s cenou 80 000 korun baterií o kapacitě 960Wh. Dnes se však technologie stává dostupnější a elektrokola se stále zlepšují. Je pravděpodobné, že časem se náklady na baterie sníží a elekrokola budou moci být levnější nebo s lepší výbavou.

Svou cenu si vybírá dnes i váha kola. Čím lehčí kolo, tím nákladnější bude jeho vývoj. Zpravidla se používají dražší materiály pro výrobu rámu. Volí se lehčí motor apod. 

Shrnutí

Závěrem, cena elektrokola je ovlivněna řadou faktorů, od kvality jednotlivých komponent až po technologický vývoj. Ačkoli elektrokola mohou být nákladná, jejich výhody a stále se zlepšující technologie je činí stále atraktivnějšími.

 

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: