Hned v úvodu tohoto článku bych chtěl upozornit, že kolo Focus Jam rozhodně není určeno pro začátečníky v oblasti cyklistiky. Ocení jej zejména zkušení jezdci, a to ideálně ti, kteří preferují těžší terén. Kolo nám zapůjčila firma Akumo, sídlíci u Mělníka.

Akumo patří k největším prodejcům elektrokol v Česku, a funguje už od roku 2006.  Při přebírání kola jsme viděli i další zajímavé kousky, které mají k dispozici rovnou na prodejně a i k vyzkoušení. Najdete tam spoustu  modelů elektrokol. Velkou výhodou je možnost si tam kolo před nákupem projet. Což doporučuji každému, kdo si chce koupit kolo a nechce si pořídit špatnou velikost. Vraťme se ale k testovanému elektrokolu.

Focus Jam² SL 8.8

Focus Jam² SL 8.8 patří mezi lehká E-MTB, která reflektují aktuální trendy na trhu. Jeho uhlíkový rám s jemnými liniemi upoutá na první pohled. To, co skutečně zaujme, je jeho schopnost snadno zdolávat i strmé svahy díky motoru Fazua s boost funkcí. Přesto je dobré mít na paměti, že dojezd tohoto modelu nemusí vyhovovat fanouškům delších túr, což však s ohledem na charakter kola dává smysl.

Obrázek
Focus Jam

Lehkost a síla v jednom balení

Focus Jam² SL 8.8 kombinuje lehký karbonový rám s výkonným pohonem FAZUA Ride 60. Díky baterii o kapacitě 430 Wh a výkonu 60 Nm nabídne toto elektrokolo silný zážitek z jízdy v terénu. Možná si říkáte, že to není dost. Na první pohled jsme měli podobný názor, ale po bližším zkoumání jsme zjistili, že díky nízké hmotnosti a vlastnostem motoru je reálný dojezd srovnatelný s klasickým e-bike o kapacitě 630 Wh. Zní to lépe, že?

Navíc je možné dokoupit další baterii o kapacitě 210 Wh, která se připevní přímo na rám kola. Přesto podle mého názoru toto kolo není primárně určeno pro dlouhé vzdálenosti. Vynikne zejména v rukou zkušených jezdců v těžším terénu, kde na kratších trasách skvěle poslouží.

Výkonné odpružení pro jízdu v náročném terénu

Díky přednímu odpružení FOX Rhythm 29 s výkyvem 160 mm a zadnímu tlumiči FOX DPS s výkyvem 150 mm, doplněném kinematikou F.O.L.D., se stává jízda v náročném terénu hračkou. Toto kolo nabízí vynikající odpružení, což v těžkém terénu jistě oceníte.

Naše zkušenosti jasně ukazují, že odpružení je velmi kvalitní a ideální pro náročnější terén. Vidlice efektivně tlumí nárazy, takže ani náročný terén nás nezaskočil a jízda byla pohodlná, téměř jakoby v "křesle".

Obrázek
Vidlice, brzda

Spolehlivost a preciznost v každém detailu

Focus Jam² SL 8.8 je vybaveno spolehlivým řazením Shimano XT 1X12 a silnými brzdami MAGURA MT5. Díky integrované kabeláži systémem C.I.S. má kolo čistý a elegantní vzhled.

Diskové brzdy Magura MT5, určené pro horská kola, nabízí mnoho unikátních vlastností. Brzdová páčka s matným povrchem je navržena pro dvouprstové brzdění. Toto řešení podle výrobce Magura zajišťuje menší tření a větší kontrolu nad brzděním, což zvyšuje modulaci a celkovou kontrolu brzd.

Hlavní výhodou těchto brzd je jejich výkon. Čtyřpístové brzdy Magura MT5 po základním nastavení poskytují vynikající brzdný výkon, což je činí skvělou volbou pro kola zaměřená na sjezd. Má páčku pro dva prsty, která je delší a rovnější, což ji odlišuje od jiných modelů Magura. Je však dobré si uvědomit, že brzdy mohou být trochu hlučnější, což nám bylo potvrzeno technikem firmy Akumo.

Obrázek
Brzdy

Naše zkušenost s řazením a brzdami byla pozitivní. Brzdy hodnotíme jako vynikající s okamžitým účinkem. Je dobré si na ně zvyknout, protože mohou někoho překvapit svou silou. Při našem testu jsme s nimi neměli žádné problémy. Zvukový projev nám připadal normální. 

Pokud jde o řazení, to bylo hladké a bezproblémové.

Chytrý pomocník Fazua

Pohon FAZUA Ride 60 poskytuje pocit přirozené jízdy a současně nabízí podporu při stoupáních. S výkonem 450 W a funkcí boost je i strmější terén snadno zvládnutelný. Díky aplikaci FAZUA můžete motor přizpůsobit svým potřebám.

FAZUA Ride 60 představuje novou generaci motorů pro e-kola, které kombinují výkon, lehkost a flexibilitu. Tento motor je pevně zakotven v oblasti středového složení kola a nabízí maximální podporu až do 60 Nm. Díky čtyřem jízdním režimům - Breeze, River, Rocket a Boost - můžete snadno upravit úroveň podpory podle svých potřeb, ať už jedete do kopce nebo se snažíte držet krok s ostatními.

Naše zkušenost s motorem Fazua byla pozitivní. Překvapila nás "inteligence" motoru, který se přizpůsobuje intenzitě šlapání. Ovládací prstenec na řídítkách je intuitivní řešení, je snadno dostupný a nemusíte ho dlouho hledat. Místo toho se můžete plně soustředit na jízdu.

 

Nastavitelná geometrie pro vaše potřeby

Focus Jam² SL 8.8 nabízí snadnou úpravu geometrie kola, ať už se jedná o úhel hlavy nebo délku zadní stavby. Můžete si tak kolo nastavit přesně dle svých potřeb a podmínek, ve kterých jedete. Nová kinematika F.O.L.D. navíc zlepšuje jízdní vlastnosti tím, že snižuje vliv brzdění na odpružení, což vám poskytne větší kontrolu nad kolem.

Shrnutí

Jaký je názor jezdců?

Filip: Toto kolo mě zaujalo svojí nízkou hmotností a dynamikou. Lehké elektrokolo oceníte nejen v terénu, ale i při nakládání na auto. Dalším plusem je teleskopická sedlovka, která umožňuje snadnou úpravu výšky sedla za jízdy. Co bych však vyzdvihl nejvíce, je odpružení, které bylo skvělé. V terénu jsem také ocenil dynamiku a funkci BOOST, která vám pomůže v těžších kopcovitých úsecích. Jediným minusem tohoto elektrokola je vysoká cena. Není určeno pro každého, ale ti, kteří si ho pořídí, budou nadšeni.

Dan: Nejsem primárně terénní jezdec, občas se vydám na lesní cestu, ale většinou preferuji cyklostezky a delší trasy. Proto asi nejsem ten kdo řekne, že toto musí mít. Pokud však pominu své preference, musím uznat, že jde o kvalitní kolo s nízkou hmotností a vysokou kapacitou baterie. Vidím v tom konkurenční výhodu oproti jiným modelům. Kombinace necelých 20 kg s baterii přes 400 Wh se jen tak nevidí. Odpružení a brzdy jsou skvělé a myslím, že v terénu je ocení mnoho jezdců. Kolo je podle mě určeno hlavně pro zkušenější borce, být nováčkem cyklistiky, raději bych zkusil něco jiného.

 

Napsal uživatel damian dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: