Novinky

Dokončení dalšího úseku cyklostezky sv. Zdislavy je významným krokem pro cyklistickou infrastrukturu v Libereckém kraji. Tento úsek, který spojuje Nový Bor s Bílým Kostelem nad Nisou, je nejen důležitý pro místní obyvatele, ale také pro turisty a nadšence cyklistiky. Cyklostezka prochází malebnou krajinou Lužických hor a nabízí cyklistům bezpečnou a příjemnou trasu mimo frekventované silnice.

Financování a realizace

Projekt byl financován z 85 % ze Státního fondu dopravní infrastruktury, což činilo 7.543.541 korun včetně DPH. Celkové náklady na realizaci dosáhly 15.143.928 korun včetně DPH. Stavba začala v březnu roku 2022 a byla dokončena v dubnu letošního roku. Projekt byl na zhruba rok a půl přerušen kvůli vybudování přeložek inženýrských sítí společnosti CETIN.

Podle Jiřího Formánka, starosty obce Bílý Kostel nad Nisou, se díky nové cyklostezce stala obec významnou lokalitou z pohledu cyklodopravy v celém Libereckém kraji. Důležitou roli v realizaci projektu sehrál i doktor Pavel Landa, který přišel s původním nápadem a získal pro něj podporu místních obcí a nadšenců cyklistiky.

Význam pro region

Hlavním cílem projektu je odvést cyklisty z frekventovaných silnic mezi Libercem a Děčínem. Cyklostezka sv. Zdislavy má délku zhruba 38 kilometrů a propojuje dvě významné cyklostezky v regionu – cyklostezku sv. Zdislavy a cyklostezku Odra–Nisa. Tento projekt přispívá ke zvýšení bezpečnosti cyklistů a rozvoji cyklodopravy podél silnice I/13, kde již v minulosti došlo k vážným střetům cyklistů s dopravními prostředky.

Cyklostezka také prochází krajem české šlechtičny a léčitelky sv. Zdislavy z Lemberka, která ve 13. století žila v Jablonném v Podještědí. Tato historická spojitost dodává trase nejen praktický, ale i kulturní význam.

Bezpečnost a pohodlí

Nová cyklostezka se nachází v nadmořské výšce 297–340 m n. m. a navazuje na bývalou silnici I. třídy, která je nyní využívána jako lesní cesta. Jiří Formánek zdůraznil, že tato stezka výrazně přispěla k bezpečnosti cyklistů v regionu. Trasa je navržena tak, aby byla co nejbezpečnější, s minimálním výškovým profilem, což je ideální pro rodiny s dětmi i rekreační cyklisty.

Podpora komunit a budoucnost

Projekt získal podporu nejen od starostů několika obcí, ale i od dalších lidí a nadšenců cyklistiky v regionu. Miroslav Slatinka, ředitel závodu Liberec EUROVIA CZ ze Skupiny VINCI Construction CS, zdůraznil důležitost tohoto projektu jako součásti širší strategie rozvoje dopravní infrastruktury v kraji.

Liberecký kraj investuje významné prostředky do rozvoje cyklodopravy. V roce 2023 bylo do této oblasti investováno zhruba 16,5 milionu korun. Tyto investice zahrnují výstavbu nových cyklotras, rekonstrukce a opravy stávajících tras. Kraj také pracuje na dalších projektech, jako je stezka Greenway Jizera.

Další rozvoj cyklostezek v regionu je plánován i na nadcházející roky, s cílem propojit další významné trasy a zajistit bezpečné a pohodlné cesty pro cyklisty. Tím se zvýší atraktivita regionu pro turisty a podpoří se zdravý životní styl místních obyvatel.

zdroj: kraj-lbc.cz

 

Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: