Ilustrační foto

Jak rychle může elektrokolo jet?

V Evropské unii je maximální rychlost elektrokola, při které ještě poskytuje asistenci, omezena na 25 km/h. Pokud jedete rychleji, musíte se už spoléhat jen na svou vlastní sílu. Na druhou stranu, v USA může motor elektrokola legálně asistovat až do rychlosti 32 km/h.

Je potřeba šlapat, abych získal asistenci na svém elektrokol?

Ano, je to tak. Elektrokolo poskytuje asistenci při šlapání, nebere vám práci úplně z rukou. Pokud byste nemuseli šlapat vůbec, bylo by vaše kolo klasifikováno jako moped.

Elektrokolo má vestavěný senzor kroutícího momentu, který měří, jakou sílu jezdec aplikuje na pedály. Výstup motoru je pak regulován tak, aby odpovídal této síle. Motor tedy nepřebírá kontrolu nad jízdou a poskytuje asistenci tak, aby odpovídala stylu jízdy jezdce.

Jsou elektrokola těžší než normální kola?

Přestože se technologie elektrokol vyvíjí velmi rychle a kola jsou čím dál lehčí, elektrokolo bude typicky o několik kilogramů těžší než standardní kolo. Například nový plně odpružený karbonový horský bicykl Canyon Spectral:ON ve své nejvyšší specifikaci váží 21,4 kg, oproti vlajkové lístkové (neelektrické) lodi Spectral, která váží 12,70 kg. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že máte k dispozici motor a baterii a pomoc, kterou poskytují.

Ujedu více kilometrů s baterií o napětí 48V místo 36V?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Kapacita baterie ve watthodinách (Wh) je součinem napětí (V) a kapacity (Ah), takže kapacita 630Wh zůstane stejná bez ohledu na to, zda je baterie 36V nebo 48V.

V praxi ale mohou nastat komplikace. Pokud používáte baterii s napětím 48V, musí být motor a regulátor kompatibilní s tímto vyšším napětím. Pokud nejsou, mohou být poškozeny.

Dojezd elektrokola ovlivňuje nejen kapacita baterie, ale také účinnost motoru, regulátoru a dalších součástí. Některé systémy mohou být efektivnější při vyšším napětí, zatímco jiné mohou být efektivnější při nižším napětí.

Vašemu stylu jízdy a terénu také záleží na dojezdu. Vyšší napětí může umožnit rychlejší jízdu nebo vyšší výkon, ale to nemusí nutně vést k většímu dojezdu.

Pokud máte 48V baterii se stejnou kapacitou 630Wh, znamená to, že by kapacita v ampérhodinách (Ah) musela být nižší (630Wh / 48V = 13,125Ah oproti 630Wh / 36V = 17,5Ah). Účinnost systému se může lišit v závislosti na této změně.

Zda dojedete na 48V baterii dále nebo nezáležet na konkrétním designu elektrokola, motoru, regulátoru i vašem stylu jízdy mezi dalšími faktory. 

Mohou se elektrokola používat v dešti?

I když jsou elektrokola odolná vůči vodě, neměli byste je nechávat venku na dešti - mohly by začít rezavět. Sice to není pro elektrokola nebezpečnější než pro obyčejná kola, ale stále to představuje určité riziko.

Pokud máte obavy z poškození kola deštěm, můžete ho uchovávat uvnitř domu nebo si pořídit vodotěsný obal a pravidelně ho utírat po použití.

Jsou elektrokola dobré pro kondici?

Ano! Jak již bylo zmíněno dřív, i při jízdě na elektrokol musite šlapat a tudíž je to skutečný druh cvičení. Elektrokolo tak pomůže zlepšit vaši fyzickou kondici a pomoci s hubnutím.

 

Štítky
Autor: Daniel Česák dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: